PEELING MEDYCZNY - WSKAZANIA
Odpowiednio dobrany peeling chemiczny jest idealny dla każdego, nawet dla osób bez defektów skórnych. To doskonała profilaktyka przeciwstarzeniowa. Problemy, z którymi poradzi sobie zabieg chemicznego złuszczania naskórka to:
- zmarszczki i bruzdy,
- rozszerzone pory,
- zanieczyszczona skóra, zaskórniki,
- skóra łojotokowa,
- trądzik pospolity, również w trakcie aktywnych zmian,
- blizny, blizny potrądzikowe,
- zapalenie mieszków włosowych,
- przebarwienia, melasma (ostuda), plamy soczewicowate,
- fotostarzenie się skóry, plamy starcze (soczewicowate),
- skóra szara, pozbawiona blasku,
- skóra palacza,
- wiotka, sucha i zrogowaciała skóra,
- trądzik różowaty.
PROFESJONALNY PEELING MEDYCZNY - NA CZYM POLEGA?
Chemoeksfoliacja, czyli chemiczne złuszczenie skóry jest procedurą medyczną. To kontrolowane uszkodzenie naskórka i skóry właściwej po zastosowaniu substancji o różnej kwasowości. Rezultatem jest nie tylko złuszczenie martwych czy żywych warstw komórek, ale także ingerencja w ich metabolizm. Prowadzi to do odmłodzenia, poprawy wyglądu i kondycji skóry oraz do remodelingu skóry właściwej.
W badaniach efektywności peelingów chemicznych oceniano skórę w wycinkach histopatologicznych i USG skóry. Już po 60 dniach od pierwszego zabiegu zobrazowano znaczny wzrost grubości naskórka (o 25%) i skóry właściwej. Pod mikroskopem zauważono, że włókna kolagenowe mają bardziej uporządkowaną strukturę, jest ich więcej, poprawiła się także jakość włókien elastyny. Spowodowane jest to przebudową i reorganizacją komórek skóry oraz ich aktywacją do neokolagenezy. Odnotowano również, że wzrosła produkcja kwasu hialuronowego, a melanina w komórkach była rozłożona równomierniej.
Powyższe zmiany to tylko przykład efektu aktywnych substancji zawartych w peelingach chemicznych, który przekłada się potem na bardzo dobre rezultaty widoczne gołym okiem. Takie pozytywne efekty poprawy jakości skóry obserwuje się często nawet do 2 lat po zastosowaniu jednej serii zabiegów.
PEELING MEDYCZNY - 5 NAJWAŻNIEJSZYCH ZALET:
PEELING MEDYCZNY - EFEKTY
- pogrubienie i poprawa struktury skóry,
- wzrost elastyczności i jędrności skóry,
- redukcja liczby i głębokości zmarszczek,
- wygładzony, nawilżony naskórek,
- normalizacja wydzielania sebum,
- zmniejszenie i oczyszczenie porów,
- zagojenie zmian zapalnych,
- remisja i podtrzymanie remisji trądziku różowatego, zmniejszenie rumienia,
- likwidacja przebarwień,
- ujednolicenie kolorytu, rozświetlenie,
- skóra nabiera blasku i zdrowego wyglądu.
Regularne złuszczanie naskórka nie tylko w warunkach domowych to klucz do pięknej i zdrowej skóry pozbawionej niedoskonałości. Peelingi chemiczne wykonywane w gabinecie lekarskim są efektywniejsze, ponieważ ich stężenie i moc są wyższe, a odczyn pH niższy niż tych, które możemy zastosować w domu. Taka kuracja jest agresywniejsza, dlatego należy przestrzegać zaleceń przed i pozabiegowych. Rezultaty po serii profesjonalnych zabiegów chemicznego złuszczenia skóry są bardziej widoczne i utrzymują się dłużej.
PEELING MEDYCZNY - PRZEBIEG TERAPII
Mimo że efekty peelingów chemicznych są znakomite, to nie można się ich spodziewać po jednym zabiegu. Istnieją tylko dwie substancje, po których jednokrotnym zastosowaniu efekty mogą być naprawdę spektakularne. Są to fenol i kwas trójchlorooctowy (TCA). Jednak nałożenie ich w wysokich stężeniach jest obarczone wysokim ryzykiem i zarezerwowane dla niewielkiej grupy pacjentów z zaawansowanymi zmianami wynikającymi ze starzenia się skóry.
Po konsultacji lekarskiej dobierana jest odpowiednia substancja złuszczająca. Niekiedy wymagany jest okres przygotowawczy, tak aby wykonany zabieg był bezpieczny, a skóra szybko się zagoiła.
W gabinecie po przygotowaniu i odtłuszczeniu skóry nakłada się kilka warstw peelingu chemicznego. Zabieg jest zazwyczaj bezbolesny lub możesz odczuwać lekkie pieczenie. Przy głębokich peelingach, gdy naruszane są żywe warstwy skóry, doznania mogą być nieco intensywniejsze – pieczenie, ciepło, mrowienie czy szczypanie. Po chwili lub po naturalizacji substancji aktywnej odczucia te mijają.
Pełny rezultat chemicznego złuszczenia skóry jest widoczny po serii 3-6 zabiegów przeprowadzanych w odstępach 2-6 tygodni w zależności od aplikowanej substancji złuszczającej. Aktywowana skóra potrafi przebudowywać się jeszcze kilka miesięcy po zabiegu. Dlatego pierwsze efekty widoczne są po 1-2 zabiegach, a pełne po kilkunastu tygodniach od terapii.
PEELING MEDYCZNY - ZALECENIA
Szczegółowe zlecenia są uzależnione od zastosowanej substancji aktywnej oraz głębokości zabiegu. W niektórych przypadkach, szczególnie podczas peelingów średniogłębokich i głębokich, wymagane może być odpowiednie przygotowanie się do zabiegu. Aby uzyskać szczegółowe informacje, warto najpierw umówić się na konsultację przedzabiegową.
- 2-7 dni należy stosować neutralny krem pozabiegowy, łagodne środki myjące,
- nie zdrapywać i nie przyspieszać złuszczania się naskórka,
- stosować kremy przeciwsłoneczne z filtrem SPF 50+,
- przez kilka dni unikać intensywnego wysiłku fizycznego, ekspozycji na słońce i moczenia skóry.
PEELING MEDYCZNY - PRZECIWWSKAZANIA
Procedura nałożenia peelingu lekarskiego to zabieg medyczny i jak każdy inny w medycynie estetycznej nie może być stosowany u każdego. Jednak w przeciwieństwie do terapii laserowych dających podobne efekty, przeciwwskazań jest mniej. Do najważniejszych przeciwwskazań należą:
- alergia na składniki peelingu (jest w czym wybierać, bo substancji jest wiele),
- ciąża i laktacja,
- uszkodzona skóra, aktywny stan zapalny (nie trądzik), aktywna opryszczka,
- świeże blizny lub niedawny zabieg chirurgii plastycznej w miejscu zabiegu (nie jest to przeciwwskazanie przy peelingach bardzo powierzchownych),
- poważne zaburzenia gojenia się ran – keloidy,
- retinoidy doustne.
REAKCJE OD RAZU PO ZABIEGU
Normalną reakcją po zastosowaniu profesjonalnego chemicznego złuszczania naskórka jest rumień skóry i złuszczanie się naskórka. W trakcie złuszczania i gojenia się skóry może wystąpić niewielki świąd. Zazwyczaj złuszczanie trwa 1-2 dni, po agresywnych terapiach nawet do 10 dni. Rumień najczęściej utrzymuje się kilka dni po złuszczeniu się skóry. Po wykonaniu peelingu głębokiego (np. fenolowego) skóra może pozostać lekko różowa nawet kilka miesięcy. Aby uniknąć innych działań niepożądanych i cieszyć się szybko piękną i odmłodzoną skórą, należy stosować się do indywidualnych zaleceń pozabiegowych.