Jak pozbyć się zmarszczek w szybki i bezpieczny sposób?
26 lutego 2021Co to jest kolagen i jak działa?
22 września 2021Mezoterapia igłowa - sprawdzona metoda na odmładzanie
Mezoterapia igłowa to najbardziej popularna metoda profilaktyki przeciwstarzeniowej i odmładzania w medycynie estetycznej. Została odkryta przez francuskiego lekarza Michaela Pistora w 1952 roku, a zatem już w następnym roku będzie miała 70 lat. Pistor jako pierwszy wykorzystywał metodę śródskórnego podania substancji w leczeniu migren, szumów usznych czy przewlekłych zespołów bólowych żylaków kończyn dolnych. Mezoterapia popularność zyskała dopiero w latach 60. i 70. XX wieku, dzięki poszukiwaniu przez lekarzy metod utrzymujących młodość, cofających oznaki upływającego czasu na naszej skórze czy chęci leczenia różnych defektów i chorób skóry oraz tkanki podskórnej, takich jak cellulit, rozstępy, blizny, wypadanie włosów czy łuszczyca.
Mezoterapia na twarz jest niezwykle skutecznym zabiegiem, lecz tylko wtedy, kiedy jest wykonana starannie i z wykorzystaniem odpowiednio dobranych, certyfikowanych preparatów o wysokim stężeniu substancji aktywnych.
Mezoterapia igłowa - na czym polega
Jest to metoda wprowadzenia substancji w głąb skóry, czyli do warstw skóry właściwej. Mezoterapia na twarz polega na nakłuciu skóry igłą i podania za jej pomocą różnych aktywnych składników – a nawet gazów – do jej żywych warstw. Jej mniej popularna nazwa to intradermoterapia.
Sformułowanie mezoterapia bezigłowa trochę przeczy samo sobie, ponieważ za słowem mezoterapia zawsze idzie słowo igła. Za pomocą mezoterapii leczymy środkowe warstwy skóry, a zatem igła jest w tym przypadku niezbędna. Nie ma mezoterapii bezigłowej, lecz w naszym potocznym języku, dodatkowo rozpowszechnionym za pomocą internetu, nazwa ta zadomowiła się na dobre. W pojęciu tym zawierają się metody bezinwazyjne i bezigłowe wprowadzania substancji do powierzchownych warstw skóry, czyli naskórka. Są to zabiegi wykorzystujące np. ultradźwięki lub prąd elektryczny, za których pomocą możemy zwiększyć przepuszczalność błon komórkowych i – metodą elektroporacji – wprowadzić substancje lecznicze i regenerujące do głębszych żywych warstw naskórka.
Mezoterapia jest sprawdzoną i potwierdzoną w badaniach metodą na odmładzanie skóry twarzy i innych okolic ciała. To także doskonała terapia o wysokim bezpieczeństwie i krótkiej rekonwalescencji znajdująca zastosowanie w profilaktyce anti-aging.
W zależności od problemu skórnego dobieramy odpowiednie składniki. Zabieg taki stymuluje naturalne procesy regeneracyjne. Poprawia się nawilżenie skóry, jej elastyczność i jędrność. Mezoterapia jest w stanie skutecznie opóźnić nieuniknione procesy starzenia się skóry, powstania zmarszczek i postępującej wiotkości.
Substancje, które wykorzystujemy podczas mezoterapii to:
- kwas hialuronowy jako główny i najczęściej używany związek,
- aminokwasy, np. L-karnityna,
- oligopeptydy,
- koenzymy,
- mikroelementy - śladowe pierwiastki,
- witaminy,
- polirybonukletydy,
- kolagen,
- wyciągi roślinne,
- osocze bogatopłytkowe,
- dwutlenek węgla (kardoksytrapia).
Mezoterapia igłowa - efekty, które możesz osiągnąć
Dlaczego mezoterapia igłowa jest skuteczna? Z dwóch powodów.
Po pierwsze: samo nakłucie igłą skóry – wytworzenia urazu – skutkuje pobudzeniem do bioregeneracji i odbudowy uszkodzonej tkanki. Po drugie: wprowadzamy składniki niezbędne do aktywnej rewitalizacji, wytwarzamy odpowiednie środowisko do rozmnażania się komórek skóry i produkcji kolagenu oraz pobudzenia leniwych i starzejących się komórek.
Mezoterapia igłowa twarzy – efekty widać gołym okiem, bo dostarcza lecznicze substancje za pomocą igły w dużym stężeniu bezpośrednio do głębokich warstw skóry. Tylko w taki inwazyjny sposób możemy transportować wszelakie potrzebne związki do regeneracji tkanek w dużej ilości i różnorodności. Niektóre substancje, jak np. kolagen, są zbyt duże, aby przeniknąć barierę naskórka. Dlatego nie wprowadzimy go w głąb skóry bez igły.
Sama powierzchnia skóry składa się z martwych komórek naskórka, które dość szczelnie chronią głębiej leżące tkanki. Dlatego metody zupełnie bezinwazyjne poprawiają wygląd, nawilżają i regenerują zewnętrzne warstwy naskórka, nawet te żywe, ale tylko naskórka, a nie skóry właściwej. Takie kosmetologiczne terapie są jednak niezbędne, aby podtrzymać efekt i przedłużyć rezultaty bardziej inwazyjnych zabiegów.
Dlaczego mezoterapia u mnie nie działa? Wyjaśniamy!
Często pytacie: Dlaczego mezoterapia u mnie nie zadziałała? Dlaczego nie widzę efektów?
Odpowiadam wówczas pytaniami: Ile zabiegów przeprowadzono i w jakich odstępach czasu? Jakie substancje wprowadzono? Jaka była gęstość nakłuć na skórze?
Często odpowiadacie, że to był tylko jeden, dwa zabiegi, nie znacie substancji, jakie zostały podane, nie wiecie, w jakiej ilości. Opowiadacie, że było mało nakłuć, bo zabieg sprawiał ból i więcej już nie chciałyście się na niego zdecydować. W skrócie: wszystko poszło nie tak.
Przede wszystkim należy podkreślić, że mezoterapia igłowa przynosi efekty dopiero po wykonaniu serii zabiegów – najczęściej 3-6. Dokładna liczba zależy od leczonego problemu, zaawansowania zmian oraz wykonanych dotąd lub planowanych innych zabiegów.
Częstotliwość wykonywania mezoterapii na twarz jest uzależniona od wykorzystanych w zabiegu substancji. Najlepiej skorzystać z terapii w odstępach około 2-tygodniowych. W przypadku osocza bogatopłytkowego można robić nieco dłuższe przerwy, np. 3-4 tygodnie.
Kiedy pojawią się pierwsze, zauważalne efekty mezoterapii igłowej? To także zależy od leczonego problemu, wyjściowej kondycji skóry oraz indywidualnych predyspozycji. Czasami pierwsze zmiany pojawiają się już po pierwszym lub drugim zabiegu, lecz jest to głównie związane z lepszym nawilżeniem skóry. Na bardziej zauważalne rezultaty należy poczekać. Niekiedy, gdy problem jest poważny, potrzeba kilku serii i więcej cierpliwości.
Mezoterapia igłowa - efekty na dłużej
Mezoterapia daje widoczne i długotrwałe efekty. W większości przypadków przynosi duże korzyści odmładzające i lecznicze. Może być stosowana z powodzeniem równoległe z innymi zabiegami medycyny estetycznej, takimi jak botoks, lasery czy wypełniacze. Jest to nie tylko profilaktyka, ale też naprawa już powstałych uszkodzeń skóry. To doskonały sposób na utrzymanie skóry w doskonałej kondycji.
Mezoterapia na twarz jest jednym z zabiegów, który nie wymaga specjalnego przygotowania. Mała liczba przeciwwskazań i działań niepożądanych sprawia, że bardzo często sięgam po nią w swojej praktyce. Jest też zabiegiem bezbolesnym, lecz tylko wtedy, gdy krem znieczulający pozostawiony jest na dłużej niż 30 minut przed zabiegiem. Jeśli jesteś bardziej wrażliwa, polecam przyjść na nieco dłuższe, 45-60-minutowe znieczulenie skóry.
Mezoterapia to zabieg dla każdego i nie tylko na twarz – doskonale sprawdza się także w innych obszarach ciała. Te mniej popularne to szyja, dekolt, dłonie, obszary obciążone cellulitem oraz owłosiona skóra głowy. Skorzystają na niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni w każdym wieku. Podczas konsultacji lekarskiej dobierany jest odpowiedni preparat do potrzeb danej skóry. Jeśli chcemy, aby wygląd naszej twarzy współgrał z wyglądem skóry pozostałych obszarów, jak chociażby szyja i dekolt, to dbajmy o siebie holistycznie i pamiętajmy o zabiegach na te okolice – takich jak mezoterapia. Poprawi ona kondycję, nawilży, ujędrni, zniweluje drobne defekty i zmarszczki naszej skóry.