Toksyna botulinowa– opinie – czy jest się czego obawiać?
20 listopada 2020Wszystko, co chciałabyś wiedzieć przed zabiegiem z fibryny bogatopłytkowej
18 grudnia 2020Najczęstsze problemy okolicy oka – pytania i odpowiedzi
Oczy są zwierciadłem duszy – tak mówi znane przysłowie. W oczach jesteśmy w stanie wyczytać emocje człowieka – radość, smutek, zmęczenie, szczęście. Jednak nie samo oko nam o tym wszystkim mówi. Ogromne znaczenie ma wygląd całej okolicy oka. Poniżej odpowiadam na najczęściej zadawane pytania pacjentek podczas konsultacji.
Dlaczego spojrzenie straciło blask?
Problemów okolicy oka jest sporo. Nie wszystkie są oznaką starzejącej się skóry – mogą być też symptomem chorób ogólnoustrojowych lub po prostu nieprawidłowego stylu życia (papierosy, alkohol, niedobory witaminowe). Przykładowo pojawienie się kępek żółtych oznacza, że mamy problemy z lipidami we krwi, a obrzęki wskazują na problem z nerkami, tarczycą, alergiami lub za dużym spożyciem soli. Dlatego zawsze zaczynamy od wykonania podstawowych badań krwi, szczególnie jeżeli wywiad medyczny jest niejasny, a pacjent nie robił wyników od dłuższego czasu. Innymi słowy, okolica oka może być też zwierciadłem naszego ciała.
Jednym z częstszych problemów są cienie pod oczami. Pojawiają się bez względu na wiek, są przeważnie oznaką przemęczenia i niewyspania. Co jeśli towarzyszą Ci mimo przesypiania nawet 8 h w nocy?
Czy każdy rodzaj cieni leczymy tak samo?
Nie. Ciemne podkówki pod oczami można w skrócie podzielić na dwa rodzaje, które leczy się w zupełnie inny sposób. Możesz mieć ciemne zabarwienie samej skóry, gdzie tkanka podskórna i skóra są prawidłowej grubości – dobrze sprawdzają się wtedy zabiegi wybielające – mezoterapia rozjaśniająca, delikatne peelingi, które rozjaśnią tę okolicę, a dodatkowo wyrównają koloryt całej twarzy. W przypadku tendencji do przebarwień ważna jest też pielęgnacja domowa – kosmetyki z witaminą C. Aby przeciwdziałać problemowi przebarwienia w okolicy oka, koniecznie musisz codziennie nakładać na całą twarz łącznie z powiekami krem z filtrem.
Druga przyczyna leży w cienkiej i przesuszonej skórze bez tkanki podskórnej z prześwitującymi przez nią naczyniami krwionośnymi plus zagłębienie w tym miejscu, czyli dolinę łez, co jeszcze potęguje efekt zaciemnienia tej okolicy. Co wtedy zrobić? Wspaniałe, natychmiastowe efekty daje wypełnienie tej okolicy kwasem hialuronowym. Od razu pozbędziesz się doliny i cienia.
W jednym i drugim przypadku, aby odbudować i wzmocnić skórę pod okiem, dobrze jest także zastosować zabiegi takie jak mezoterapia igłowa, fibryna bogatopłytkowa czy laser frakcyjno-ablacyjny.
Czy na tzw. worki wystarczą zabiegi małoinwazyjne, czy muszę udać się do chirurga?
Początkowo można sobie spokojnie z tym zagadnieniem poradzić w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej zabiegami małoinwazyjnymi. Najpierw diagnostyka – czy to nie jest np. problem z nerkami, tarczycą, cukrzycą czy może zbyt dużym spożyciem soli i małej ilości wody.
Worki można też podzielić na kilka rodzajów – obrzęki, wiotkość skóry, przepuklina oczodołowa. Obrzęki limfatyczne – dość trudny temat. Leczenie worków pod oczami może przebiegać na różne sposoby. Rozwiązań jest kilka – każde działa, ale często nie wszystkie u tej samej osoby. Warto sięgnąć tutaj po karboksyterapię, radiofrekwencję mikroigłową, endermologię. Krążenie limfy poprawi też automasaż w domu z odpowiednio dobranymi kosmetykami. Najlepsze efekty są osiągane przy połączeniu kilku terapii równocześnie, ponieważ działamy na problem wielokierunkowo. Czasem worki wynikają tylko z nadmiaru wiotkiej skóry. W takiej sytuacji leczenie worków pod oczami należy rozpocząć od jej ujędrnienia, sięgając po mezoterapię, laser frakcyjno-ablacyjny, fibrynę bogatopłytkową czy nici liftingujące. Jeśli problem jest zbyt daleko posunięty, to lekarz na pewno poinformuje Cię, że należy udać się na zabieg plastyki powiek.
Czy mogę uniknąć interwencji chirurgicznej?
Jeżeli przyczyną jest niewielka przepuklina tłuszczowa oczodołu, to początkowo można zadziałać zabiegami małoinwazyjnymi, aby ukryć nieco problem, ale ostatecznie zawsze kończy się plastyką powiek. Efekt po takim zabiegu utrzymuje się przez kilkanaście lat. Opadające powieki górne – niewielki nadmiar – laser, uniesienie toksyna botulinowa, jeśli nadmiar skóry jest znaczny, to jest to również wskazanie do plastyki powiek. Po nóż chirurgiczny można sięgnąć w ostateczności, dlatego okolicą oka, leczeniem worków pod oczami i innych widocznych oznak starzenia należy zająć się jak najwcześniej, gdy tylko zauważymy pogorszenie stanu skóry.
Kiedy mam zacząć korzystać z zabiegów na okolicę oka? Kiedy zauważę pierwsze zmarszczki?
Delikatna skóra w tej okolicy szybko ulega przesuszeniu, dlatego pierwsze zmarszczki pojawiają się dość wcześnie. Jeżeli są to zmarszczki mimiczne, to pierwszym wyborem jest toksyna botulinowa – natychmiast je wygładzi i da skórze czas, aby mogła się zregenerować. Łagodniejszą wersją jest mezobotoks – połączenie koktajlu witaminowego z toksyną botulinową podane płytko. Podsumowując, im wcześniej zajmiemy się problemem, tym lepiej dla naszego wyglądu i portfela.
Najwyższy czas, by zająć się okolicą oka.
Medycyna estetyczna bardzo szybko się rozwija. Powyżej wymieniłam tylko niektóre z możliwości. Gdy zregenerujemy, wypłycimy zmarszczki i rozświetlimy okolicę oka, to ubędzie nam dobrych kilka lat. Często pacjentki kamuflują zmiany pod okiem dużą ilością podkładu lub korektora, co potęguje przesuszenie skóry albo zakładają okulary zerówki, aby cienie i worki były mniej widoczne. Niestety nie cofa to zmian, a odkładanie wizyty u lekarza pogłębi zmarszczki i będzie się wiązało ze znacznie dłuższą terapią i większymi kosztami. Często w późniejszym wieku jeszcze zmiany w okolicy oka nakładają się na siebie, więc trzeba działać wielokierunkowo, co wydłuża terapię.
Gdy zmiany w wyglądzie okolicy oka są widoczne nie tylko przy szerokim uśmiechu albo nieprzespanej nocy, a codzienna pielęgnacja już nie przynosi efektów, jak najszybciej zdecyduj się na zabiegi w gabinecie. Przyniosą one zdecydowanie szybciej rezultat w krótszym czasie, niż kiedy będziesz zwlekać za długo.