Blizny – czy te „pamiątki” muszą już ze mną zostać? Poznaj skuteczne metody usuwania blizn.
1 stycznia 2021Hydrolifting twarzy – na czym polega i jakie daje efekty.
29 stycznia 2021Wypadanie włosów – jak sobie poradzić z tym problemem?
Piękne, gęste, lśniące włosy to marzenie każdej kobiety i niejednego mężczyzny. To atrybut witalności, pewności siebie i urody. Jest to wspaniała ozdoba. Trudno pogodzić się więc z tym, że nagle zaczyna nam ich ubywać. Temat nadmiernego wypadania włosów czy łysienia androgenowego lub plackowatego jest bardzo szeroki. Postaram się go nieco przybliżyć. Jakie są przyczyny wypadania włosów?
Dlaczego w ogóle nam wypadają włosy?
Jest to normalny fizjologiczny proces. Zwykle każdego dnia tracimy około 50-100 włosów. Wówczas nie ma w tym nic niepokojącego. Dzieje się tak, ponieważ część mieszków włosowych przechodzi w stan spoczynku, który trwa około 3 miesiące. Jest to faza telogenowa, która jest naturalnym zwieńczeniem cyklu życia włosa. Po tym czasie wyrasta z tego samego mieszka włosowego nowy włos. Łysienie natomiast jest postępującym procesem, podczas którego mieszek produkuje coraz cieńsze, słabsze i krótsze włosy, aż dochodzi do ich stałej utraty. Jeżeli więc zauważysz nadmierną utratę włosów w ciągu kilku tygodni, warto poszukać przyczyny – im szybciej zareagujesz, tym jest większa szansa na zahamowanie, a nawet odwrócenie procesu wypadania włosów.
Jakie są zatem przyczyny wypadania włosów i czy łatwo jest je zdiagnozować?
Często znalezienie przyczyny zwiększonej utraty włosów, wypadania czy łysienia nie jest takie oczywiste. Wymaga przeprowadzenia badań. Dlatego tak ważne jest, aby udać się do dermatologa. Czasem potrzebny jest endokrynolog, ginekolog lub dietetyk. Jakie są przyczyny wypadania włosów? Należy być wytrwałym w poszukiwaniu przyczyny i nie rezygnować, jeżeli początkowo terapia nie przynosi szybkich efektów. Włosy rosną powoli, mieszki włosowe również regenerują się stopniowo. Czasem trzeba poczekać na odrost włosów nawet kilka miesięcy przy właściwym i regularnym stosowaniu się do zaleceń.
Wypadanie włosów u mężczyzn i u kobiet – przyczyny
Łysienie androgenowe u kobiet, jak i u mężczyzn stanowi około 90% wszystkich typów łysienia, występuje częściej u mężczyzn. Wypadanie włosów u mężczyzn stanowi problem aż 35% populacji i około 20% kobiet. Występuje u co 3 mężczyzny i co 5 kobiety. Przyczyną jest zaburzenie reakcji mieszków włosowych na androgeny (czyli męskie hormony – obecne również u kobiet), zwiększone wydzielanie androgenów, predyspozycja genetyczna.
Najczęstszą przyczyną osłabienia włosów i nieco zwiększonego ich wypadania bez łysienia androgenowego jest nieprawidłowy styl życia – stres, wysokoprzetworzona żywność bez substancji odżywczych i budulcowych, diety cud odchudzające (wyjałowione z witamin i minerałów), palenie papierosów (powodujące słabsze ukrwienie mieszków włosowych), alkohol i oczywiście nieprawidłowa pielęgnacja.
Przyczyn wypadania włosów jest naprawdę bardzo dużo, mogą się one również na siebie nakładać. Zazwyczaj włosy zaczynają wypadać z 2-3 miesięcznym opóźnieniem od działania czynnika lub od rozpoczęcia procesu chorobowego. Dlatego warto sobie przypomnieć, co mogło się wcześniej wydarzyć.
Przyczyny wypadania włosów możemy podzielić na kilka grup:
- ogólnoustrojowe – gdzie są dwie powyższe przyczyny – łysienie androgenowe i nieprawidłowy styl życia, inne to choroby tarczycy, niedokrwistość, infekcje z długotrwałą gorączką, choroby autoimmunologiczne – łuszczyca, toczeń, wahania hormonalne – takie jak menopauza czy poród (gdzie następuje obniżenie estrogenów), silny stres,
- choroby skóry – grzybica, łojotokowe zapalenie skóry głowy, łysienie plackowate (choroba autoimmunologiczna),
- leki – antykoncepcja, leki rozrzedzające krew, chemioterapia w chorobach nowotworowych,
- niewłaściwa pielęgnacja – częste, agresywne zabiegi fryzjerskie, nieodpowiednie kosmetyki, zbyt dużo kosmetyków (gdzie mamy mnóstwo chemii, detergentów i alkoholu – pozbawiających włosy i skórę naturalnej ochrony lipidowej i wysuszających, zbyt mocne wiązanie i upinanie włosów, traktowanie wysoką temperaturą),
- narażenie na czynniki środowiska – promieniowanie UV (zbyt częste i długie kąpiele słoneczne czy na solarium) i zanieczyszczenie środowiska.
Czy jesteśmy w stanie poradzić sobie samemu w warunkach domowych, aby wspomóc nasze włosy i skórę?
Jeżeli nie przyjmujemy leków, przewlekle nie chorujemy ani nie mamy zmian na skórze głowy, i nie jest to łysienie adrogenowe, to tak – domowe sposoby na wypadanie włosów mogą okazać się skuteczne Zawsze trzeba zacząć od małego rachunku sumienia. Jeżeli Twoja skóra głowy nie jest zmieniona chorobowo, to zastanów się, czy masz inne objawy, i co się wydarzyło albo zmieniło te 2-3 miesiące temu. Przemyśl, jak traktujesz swoje włosy – jakich kosmetyków używasz? Zalecam raczej umiar. Pamiętaj, że włosy nie lubią wysokich temperatur – kąpiele, solarium, stylizacja ciepłem.
Eliminujemy papierosy, alkohol. Sprawdź, czy nie nadużywasz jakiś leków kupowanych bez recepty. I najważniejsze, bo jest podstawą naszego zdrowia – dieta. Choć wolę określenie sposób odżywiania. Ma być bogata w elementy wspomagające włosy, skórę i paznokcie – bo są to 3 ściśle połączone ze sobą struktury. Białko przede wszystkim roślinne z dodatkiem zwierzęcego, orzechy – dużo orzechów, awokado, oleje roślinne na zimno tłoczone, warzywa zielone, nasiona, cebula, czosnek, jaja, ryby, zioła – skrzyp, pokrzywa.
Czy samą dietą jesteśmy w stanie uzupełnić braki witamin i mikroelementów?
Dobrze skomponowana i odpowiednio dobrana dieta jest podstawą, ale niestety z uwagi na coraz słabszą jakość żywności, żeby dostarczyć zwiększone ilości witamin i mikroelementów, musimy posiłkować się suplementami. Musimy dać kopa naszemu organizmowi.
Przyjmujemy przez pierwszy miesiąc zwiększoną dawkę zaleconych suplementów, pobieramy regularnie – codziennie, najlepiej kilka razy dziennie i minimum przez 3 miesiące, żebyśmy zauważyli efekt. Co zatem wybrać? Biotyna, witaminy A, E, C, D, krzem, siarka, selen, cynk, kwas pantotenowy – witamina B5
Czy dieta i suplementacja pomoże nam w przypadku łysienia androgenowego?
Raczej wspomoże. Tutaj musimy uderzyć silniej. Gdy tylko zauważysz postępujące łysienie androgenowe, nie czekaj, ale interweniuj jak najwcześniej. W zależności od skali problemu mamy farmakoterapię – skuteczną w większości przypadków, ale wymaga ona ścisłej systematyczności. Z naturalnych terapii, czyli domowych sposobów na wypadanie włosów sprawdzi się palma sabałowa i wierzbowica drobnokwiatowa. Rozwiązaniem mogą być także zabiegi laserowe. Jeżeli nie zadziałamy odpowiednio wcześnie, wypadanie włosów jest trwałe i czeka nas wtedy już tylko poważny i bardzo kosztowny zabieg, jakim jest przeszczep włosów.
Dlatego tak dobrą terapią na wczesnym etapie wypadania włosów u mężczyzn czy u kobiet jest zabieg z fibryną bogatopłytkową. Jest to zupełnie naturalny zabieg z wykorzystaniem krwi własnej pacjenta. W odpowiednio przygotowanym preparacie mamy czynniki wzrostu, koncentrat płytek krwi i komórki macierzyste. Odgrywają one istotną rolę w procesie odnowy i wzrostu włosa. Stymulują komórki skóry i uśpione cebulki do produkcji włosów. Komórki macierzyste odwracają proces miniaturyzacji włosów spowodowany działaniem androgenów.
Efektem zabiegu jest silna odbudowa i wzmocnienie struktury włosa, zahamowanie procesu wypadania włosów i stymulacja wzrostu nowych. Poprawiamy także mikrokrążenie skóry głowy. Aby uzyskać optymalne efekty, zabieg należy wykonać w serii 3-4 podań raz w miesiącu. Można do tego dołączyć mezoterapię z koktajlem witaminowym.
Mezoterapię z wykorzystaniem fibryny i osocza bogatopłytkowego polecam osobom w przypadku każdego rodzaju łysienia i intensywnego wypadania włosów czy ich osłabienia. Obserwacje kliniczne i badania pokazują dużą efektywność tego typu terapii.