6 mitów na temat toksyny botulinowej
4 września 2020Powiększanie ust – co warto wiedzieć i na co uważać
25 września 2020Wiele problemów twojej skóry – jedno rozwiązanie
Zabieg z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej jest niekwestionowanym następcą popularnego i cenionego zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego. Na czym polega i w jakim celu się go wykonuje? Dowiedz się więcej na temat fibryny w dermatologii oraz w medycynie estetycznej.
Fibryna bogatopłytkowa – zabieg z krwi własnej pacjenta
Po pobraniu i odwirowaniu Twojej krwi do zabiegu otrzymujemy probówkę, w której jest zawieszone mnóstwo pożądanych komórek i aktywnych białek w znacznie zwiększonej ilości niż normalnie w 1 ml krwi. Najważniejsze z nich to trombocyty, czyli płytki krwi, a także leukocyty, komórki macierzyste i fibryna. To właśnie płytki krwi odgrywają tu najważniejszą rolę, ponieważ po aktywacji mają ponad 800 biologicznie czynnych i ważnych substancji. Dlatego tak istotna jest ich ogromna koncentracja w końcowym produkcie. Niekiedy dochodzi do 10-krotnego ich zagęszczenia. A dzięki obecności fibryny, która tworzy dla nich rusztowanie, mogą przeżyć znacznie dłużej, niż miało to miejsce po podaniu podstawowego osocza bogatopłytkowego.
Co może się dziać po podaniu fibryny i osocza w skórze czy innej tkance?
Po aktywacji płytek krwi w pierwszej kolejności uruchamiana jest kaskada krzepnięcia, co powoduje zahamowanie krwawienia. Na tym jednak dopiero ich zadania się zaczynają. Odgrywają one bowiem kluczową rolę w gojeniu ran poprzez silny wpływ na naprawę i regenerację wszystkich tkanek oraz obudowę naczyń krwionośnych. Przyciągają do siebie wszystkie komórki, które są niezbędne do odnowy uszkodzonych tkanek w tym komórki macierzyste. Komórki macierzyste są to najważniejsze komórki naszego organizmu, ponieważ mogą się przekształcać w każdą inną potrzebną zdrową komórkę. Składa się to wszystko na niesamowity potencjał umożliwiający regenerację, naprawę i leczenie tkanek.
Jakie korzyści przynoszą zabiegi z fibryną i osoczem w dermatologii i medycynie estetycznej?
Fibryna bogatopłytkowa – zastosowanie
Osocze i fibryna znalazły szerokie zastosowanie na wielu płaszczyznach w dermatologii. Korzysta się z nich przy leczeniu przewlekłych, trudno gojących się owrzodzeń cukrzycowych czy żylnych kończyn dolnych. Po zabiegi te można również sięgnąć w przypadku przetok skórnych. Niejednokrotnie klinicyści posiłkują się osoczem i fibryną w dermatologii przy gojeniu ran świeżych czy opornych, a nawet tak rozległych ran jak na oddziałach oparzeniowych czy wspomagająco przy przeszczepach skórnych.
Warte uwagi są korzyści, jakie mogą odnieść pacjenci w pozbyciu się niechcianych blizn. Dotyczy to nie tylko świeżych blizn, ale przede wszystkim starych, takich jak blizny potrądzikowe, pooperacyjne, pooparzeniowe, pourazowe, a nawet od lat szpecące ciało rozstępy. Osoby, u których występują choroby skóry owłosionej, też mogą skorzystać z autologicznych preparatów z czynnikami wzrostu. Dla osób z łysieniem plackowatym, wypadaniem włosów czy po prostu słabymi i cienkimi włosami, jest to całkowicie naturalna i niechirurgiczna terapia przynosząca efekty poprzez stymulację komórek w mieszkach włosowych.
Jeżeli skóra się starzeje, to pojawiają się na niej przebarwienia, plamy starcze, zmarszczki, uszkodzenia posłoneczne, skóra jest cienka i ubywa pod nią objętości, przez co pojawiają się wiotkość, bruzdy i opadanie konturów twarzy. Na każdą zmianę możemy zadziałać jednocześnie i kompleksowo – odmładzając skórę i struktury podskórne, które tworzą podporę dla niej. Taką właśnie terapią jest fibryna bogatopłytkowa, która nie tylko leczy np. melasmę, łysienie plackowate, egzemę, ale cofa skutki uszkodzenia przez czynniki środowiskowe i naszego największego organu, jakim jest skóra.
Fibryna w medycynie estetycznej bardzo dobrze sprawdza się również w trudniejszych zabiegach, jakim jest przeszczep tłuszczu. Działa tu pomocniczo w gojeniu i lepszym przyjęciu się komórek tłuszczowych. Dzięki swojej uniwersalności preparaty takie jak fibryna czy osocze są używane praktycznie w każdej zabiegowej dziedzinie medycyny (stomatologia, chirurgia szczękowo-twarzowa, kardiochirurgia, ortopedia, otolaryngologia, ginekologia) na całym ciele i twarzy. Świadczy to o ich wysokim potencjale naprawczym i uniwersalności.
Zabiegi z wykorzystaniem fibryny tylko w gabinecie lekarskim
Pamiętaj, że wpływ na skład i koncentrację składników aktywnych w preparacie mają użyte zestawy do przygotowania fibryny i osocza. Dlatego tak istotne jest korzystanie z zabiegów wykonywanych przez lekarzy medycyny estetycznej, którzy używają certyfikowanych, specjalistycznych zestawów najwyższej jakości.